Dá sa povedať, že ľudová hudba je do veľkej miery spojená so zabávaním sa. Paradoxne, ľudia dnes majú folklór spojený viac s pódiom – s predstavením. Len pomerne úzky okruh milovníkov tradičnej ľudovej kultúry je zvyknutý baviť sa pri „ľudovke“. Tanečné domy v posledných rokoch v tomto smere naznačili obrat a darí sa im zapájať ľudí či už na špecializovaných podujatiach, alebo na rôznych festivaloch. Náš projekt hľadá ďalšie netradičné prepojenie diváka a interpreta, resp. folkloristu, tanečníka, muzikanta a laika, pozorovateľa.

Čo sa do varu dostali

Čo sa do varu dostali

Hnutie tanečných domov považujeme za veľmi pozitívny počin, avšak radi by sme v tomto smere skúsili aj inovatívnejší prístup. Problémom (obmedzením) tanečných domov je, že návštevníci sú väčšinou súboristi alebo tí menej ostýchaví. Sami si tiež z vlastnej skúsenosti pamätáme, čo nás k folklóru pritiahlo. Išlo o tie okamihy, keď sme boli blízko muzikantov a tanečníkov, čo sa dostali do varu, hrali a spievali o dušu, prekárali sa, zabávali, a hlavne neboli zviazaní prísnym poriadkom vystúpenia a choreografie.

Muzikantsko-tanečnícke súperenie

Muzikantsko-tanečnícke súperenie

Toto nás inšpirovalo k myšlienke skombinovať muzikantsko-tanečnícke súperenie, prekáranie či predvádzanie sa so zapojením divákov do celého tohto organizmu. V spolupráci s vedúcimi tanečníckymi osobnosťami slovenských tanečných domov sme sa rozhodli vytvoriť projekt „Zábavná zábava zabáva“, v ktorom chceme skĺbiť viaceré formy prezentácie folklóru.

Cieľom je, aby sa diváci v priebehu cca dvoch hodín mohli chvíľu pozerať na výnimočné tanečné výkony a chvíľu zabávať.

vlado@rozhybkosti.sk