BANDA a PARTIA pripravujú nový program! Už čoskoro Vám prezradíme viac :)

Hudobná skupina Banda

Hudobná skupina Banda

BANDA je slovenská world music skupina, ktorá vznikla v roku 2003 a odvtedy sa snaží ísť vlastnou cestou v chápaní tohto žánru. Základným hudobným zdrojom je pre nás slovenská ľudová hudba, ktorú s pôžitkom miesime s inonárodným a inožánrovým materiálom. Dôležité je pre nás dôverné poznanie ľudovej hudobnej tradície. Nezaujíma nás len melódia a text piesne, ale aj lokálne podoby nárečia, spôsob vedenia viachlasu, či cifrovanie, harmonizovanie a rytmizovanie ľudových muzikantov. Banda pri svojej produkcii používa akustické nástroje a sample akustických nástrojov. Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.
K ďalším doterajším najvýznamnejším vystúpeniam patria: festival Pohoda Trenčín, Lodenica Piešťany, NAY tanečný dom, Folklórny festival Východná, séria koncertov v nórskom Trondheime. Za úspech skupina považuje napríklad účasť na prestížnom festivale world music v Rudolstadte v Nemecku, viackrát na Folklových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v Česku a world music festivale Mikołajki folkowe v poľskom Lubline. Vydarené boli aj koncerty v talianskych mestách Brendola, Viggiano a Magliano, v ukrajinskom Ľvove, nemeckom Plauene, vo Viedni a v Krakove.

Tanečná skupina Partia

Tanečná skupina Partia

PARTIA je nezávislé profesionálne tanečné zoskupenie, ktoré tvoria interpreti venujúci sa širokému spektru tanečných techník, dominuje však tanec tradičný. Interpretačnú zložku tvoria tanečníci s odborným vzdelaním a študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Partia funguje v nestabilnom zložení už od roku 2005. Dodnes jej pôsobenie zaznamenal festival Oživené tance, kde sa prezentovala s programom „Transkripcia“, objavila sa na scéne Sľuku v projekte Mareka Ťapáka „Tanec medzi črepinami“, vystupovala v rámci Košických folklórnych dní s predstavením „Cofeedeldrom“.

Na svojich predstaveniach divákom ponúka ukážky prepisov autentických tradičných tancov, ako aj ich experimentálne poňatie s dramatickými prvkami, s využitím aj iných tanečných techník (americký step, španielské flamenco, brazílska capoeira, jazzový a moderný tanec). Hudobným doprovodom Partie je Hudba Michala Nogu, Banda a Muzička.

vlado@rozhybkosti.sk